Faculty members
Adnan Lidian
(Sweden)
Aleksandar Peric 
(Serbia)
Alexandru Sandul
(Republic of Moldova)
Alessandro Varini
(Italy)
Alireza Mecbahi
(Iran)
Andrew Swift
(United Kingdom)
Andrey Lopatin
(Russian Federation)
Andrey Shilenkov 
(Russian Federation)
Basile Landis
(Switzerland)
Bert Schmelzer
(Belgium)
Bradford A. Woodworth 
(United States)
Brent Senior
(United States)
Cem Meco
(Turkey)
Cemal Cingi
(Turkey)
David Kennedy
(United States)
Dan M Fliss 
(Israel)  
Desiderio Passali
(Italy)
Dilyana Vicheva
(Bulgaria)
Elina Toskala
(United States) 
Emmanuel Prokopakis
(Greece) 
Eric Holbrook
(United States)
Erik Stigare 
(Sweden)
Eugene Nosulya
(Russian Federation)
Fuad Baroody
(United States)
Gabriela Kopacheva-Barsova
(North Macedonia)
Gennadii Piskunov
(Russian Federation)
Greorgiy Polev
(Russian Federation)
Hassan Ramadan
(United States)
Hesham Kaddour
(United Kingdom)
Hesham Negm
(Egypt)
Hesham Saleh
(United Kingdom) 
Ibrahim Çukurova
(Turkey) 
Ilya Zyabkin 
(Russian Ferederation)
Igor Reshetov
(Russian Federation)
Iordanis Konstantinidis
(Greece)
Irina Vasilenko
(Italy)
Jan Plzak
(Czech Republic)
Jannis Constantinidis
(Greece)
Jean Anderson Eloy
(United States)
Jetmira Fejza
(Albania) 
Jivianne T. Lee
(United States)
John M. DelGaudio, MD
(United States)
Ksenia Klimenko 
(Russian Federation)
Ljiljana Jovancevic
(Serbia)
Luisa Maria Bellussi
(Italy)
Maria Suurna
(United States)
Marina Nersesyan
(Russian Federation)
Marina Ryabova
(Russian Federation)
Mark Shikowitz
(United States)
Metin Onerci  
(Turkey)
Michael Setzen
(United States)
Michael Stewart
(United States)
Mikhail Ulupov
(Russian Federation)
Mohammad Javed Ali
(Germany) 
Mustafa Gerek 
(Turkey)
Nicolas Busaba
(United States)
Nikolai Grachev
(Russian Federation)
Noble Anderson
(United States)
Pavel Pryanikov
(Russian Federation)
Peter Catalano
(United States)
Peter V. Tomazic
(Austria)
Pietro Palma
(Italy)
Rainer Weber
(Germany)
Reda Kamel 
(Egypt)
Richard Harvey
(Australia)
Roy Casiano 
(United States)
Sarah Wise
(United States)
Sergey Karpishchenko
(Russian Federation)
Sergey Kosyakov
(Russian Federation)
Stil Kountakis
(United States)
Suela Sallavaci
(Albania) 
Thomas Hummel
(Germany)
Tomislav Baudoin
(Croatia)
Ulubek Khasanov 
(Uzbekistan) 
Valery Svistushkin
(Russian Federation)
Viktoria Shilenkova 
(Russian Federation)
Vladislav Cherebillo
(Russian Federation)
Wolf Mann
(Germany)
Wytske Fokkens
(Netherlands)
Yakov Nakatis
(Russian Federation)
Yosef Krespi
(United States)
Yu-Hsun Tony Chiu
(Taiwan)
Yury Rusetsky
(Russian Federation)
Zara Patel
(United States)